Oferta
Oferta
Thermo-San
Pompy ciepła Lublin
Pompa ciepła Lublin – postaw na ekologiczne i bezobsługowe urządzenie grzewcze
Obecna niepewna sytuacja na rynku energetycznym spowodowała, że coraz więcej inwestorów prywatnych jak i firm zastanawia się nad wyborem oszczędnego i komfortowego sposobu ogrzewania swojego budynku. Rozwiązaniem tego problemu mogą być pompy ciepła. Lublin znajduje się w trzeciej strefie klimatycznej Polski, dla której wartość projektowej temperatury zewnętrznej jaką przyjmuje się w projektowaniu systemów grzewczych wynosi -20° C.
Co to oznacza?
Są to skrajne temperatury zewnętrzne jakie mogą wystąpić na danym obszarze, które przyjmuje się do obliczeń projektując instalację grzewczą budynku. Na ich podstawie zostaje obliczone maksymalne zapotrzebowanie na ciepło budynku, które należy dostarczyć za pomocą źródła ciepła. Wszystko po to, aby zachować wewnątrz komfortowe warunki cieplne. Odpowiednia moc pompy ciepła dobierana jest w zależności w jakim trybie ma ona pracować w instalacji grzewczej.
Pompa ciepła może być dobrana do instalacji grzewczej, żeby pracowała w trybie:
- monowalentnym
- monoenergetycznym
- biwalentnym alternatywnym
- biwalentnym rownoległym
1. W trybie monowalentnym pompa ciepła jest dobrana w taki sposób, żeby mogła pełnić funkcję jedynego źródła ciepła budynku. W rezultacie jej moc pokrywa 100% zapotrzebowania na ciepło budynku jakie występują przy wartości projektowej temperatury zewnętrznej. Dzięki temu urządzenie pracuje bez dodatkowego wspomagania np. pracą grzałek elektrycznych.
2. Monoenergetyczny tryb pracy pompy ciepła charakteryzuje się tym, że pompa ciepła zostaje wyłączona z działania przy niskich, ujemnych, zewnętrznych temperaturach, w których jej wydajność maleje. Dlatego jej praca zostaje wtedy zastąpiona innym źródłem ciepła, lecz opartym na tym samym nośniku energii jakim jest prąd elektryczny. Mogą to być np. zewnętrzne grzałki elektryczne lub kocioł elektryczny.
3. W trybie biwalentnym, alternatywnym jest zamontowanych kilka źródeł ciepła w instalacji grzewczej, które wykorzystują różne nośniki energii.
Może być to połączenie pompy ciepła z zainstalowanym:
- kotłem gazowym
- kotłem olejowym
- kotłem na paliwo stałe
- kominkiem z płaszczem wodnym
- kominkiem.
W tym trybie pompa ciepła działa do pewnej zewnętrznej temperatury ujemnej. Po jej przekroczeniu następuje wyłączenie pompy ciepła z powodu znaczącego spadku jej wydajności. W konsekwencji instalacja grzewcza zostaje zasilana z innego, alternatywnego źródła ciepła. Wartość tej temperatury zewnętrznej określa się jako punkt biwalentny.
Punkt biwalentny dla trzeciej strefy klimatycznej Polski jest najczęściej przyjmowany dla temperatury zewnętrznej w zakresie -7 do -9° C.
4. W trybie biwalentnym, równoległym pompa ciepła pracuje w całym zakresie temperatur. Przy niższych, ujemnych, temperaturach zewnętrznych, gdzie zapotrzebowanie na ciepło budynku wzrasta, a wydajność pompy ciepła maleje, wyznacza się punkt biwalentny. W punkcie tym praca pompy ciepła zostaje być wspomagana wbudowanymi grzałkami elektrycznymi lub np. kotłem gazowym, kotłem peletowym.
Pompy ciepła to ekologiczne i nowoczesne urządzenia grzewcze, które są coraz częściej wybierane jako główne źródło ciepła ogrzewania w nowo budowanych budynkach, jak również tych modernizowanych, ze względu na energooszczędną i bezobsługową pracę.
Zasada działania – pompy ciepła Lubelskie
Urządzenie to odzyskuje energię cieplną z tzw. dolnego źródła ciepła jakim może być powietrze, woda, grunt lub „ciepło odpadowe” z procesów produkcyjnych. Poprzez układ chłodniczy oraz instalację grzewczą, „transportuję” ciepło do budynku.
Pompa ciepła składa się z czterech głównych elementów:
parownika (3),
sprężarki (4),
skraplacza (1),
zaworu rozprężnego (2).
W wymienniku ciepła zwanym parownikiem czynnik chłodniczy odbiera ciepło od dolnego źródła i zaczyna odparowywać (3).
Następnie zostaje sprężony w sprężarce (4). Po tym procesie ciśnienie i temperatura czynnika wzrasta oraz zmienia się jego stan skupienia z gazowego w ciekły.
Kolejnym etapem jest wymiana ciepła w wymienniku ciepła zwanym skraplaczem (1), gdzie następuje przekazanie ciepła z układu o wyższej temperaturze (układ chłodniczy) do układu o niższej temperaturze (instalacji grzewczej budynku).
Ochłodzony czynnik przepływa przez zawór rozprężny (2), w którym zostaje zdławiony jego przepływ, a tym samym spada temperatura czynnika oraz ciśnienie w układzie. Dzięki czemu ponownie trafiając do parownika (3) może odbierać ciepło z dolnego źródła.
Montaż pompy ciepła Lublin – najważniejsze to odpowiedni dobór urządzenia
Instalujemy i serwisujemy pompy ciepła na terenie województwa Lubelskiego, a w szczególności w Lublinie i powiatach sąsiadujących. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie.
Nasza firma na podstawie przekazanych przez Państwa informacji oraz wizji lokalnej, dobierze odpowiednią pompę ciepła dla Państwa potrzeb i specyfikacji budynku.
Doświadczeni instalatorzy, posiadający niezbędne uprawnienia oraz odbyte szkolenia autoryzacyjne zamontują w odpowiedni sposób urządzenie oraz dostosują instalację grzewczą, tak aby cały system grzewczy działał oszczędnie i niezawodnie, a Państwo mogli cieszyć się komfortem użytkowania pompy ciepła.
Interesuje Cię montaż pompy ciepła Lublin, Lubelskie?
Zapraszamy do kontaktu.
Odpowiemy na wszelkie Państwa pytania.
Jesteśmy autoryzowanym instalatorem pomp ciepła firm:
Copyright 2024 Thermo-San| Realizacja: R&M