Filtry do wody – Lublin

Czysta, przefiltrowana woda prostu z kranu, dzięki filtrom odwróconej osmozy!

Firma Thermo-San zajmuje się kompleksowym uzdatnianiem wody zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych oraz przemysłowych w Lublinie i województwie Lubelskim. Jedną z metod uzdatniania wody jest proces odwróconej osmozy.

Odwrócona osmoza (RO)

Odwrócona osmoza (reverse osmosis – RO) to proces uzdatniania wody, który polega na przepuszczaniu wody pod ciśnieniem przez specjalną membranę osmotyczną. W odróżnieniu od naturalnej osmozy, gdzie woda przepływa z roztworu o niższym stężeniu do roztworu o wyższym stężeniu, w odwróconej osmozie woda przepływa w przeciwnym kierunku, czyli z roztworu o wyższym stężeniu do roztworu o niższym stężeniu. Proces ten wymaga zastosowania ciśnienia, które jest wyższe niż naturalne ciśnienie osmotyczne.

Odwrócona osmoza jest często stosowana do odsalania wody morskiej w celu uzyskania słodkiej wody zdatnej m.in do pica, oczyszczania słodkiej wody pitnej, używana do różnych procesów w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, elektronicznym, farmaceutycznym, czy choćby do uzdatniania wody w przenośnych bazach wojskowych lub akwarystyce.

Dzięki odwróconej osmozy (RO) można usunąć z wody zanieczyszczenia, takie jak:

  • sole mineralne
  • bakterie
  • wirusy
  • metale ciężkie
  • związki organiczne
  • pierwiastki radioaktywne

Filtry odwróconej osmozy dla użytku domowego i branży HoReCa

Kuchenne filtry odwróconej osmozy mogą być wykorzystywane do przygotowania:

  • posiłków
  • napojów
  • herbaty i kawy
  • woda po wkładzie mineralizującym może służyć do bezpośredniego picia wody z kranu, zastępując wodę w butelkach PET.
  • woda filtrowana może być wykorzystywana do np. ekspresu do kawy, lodówek, kostkarek, żelazka itp.
Filtr odwróconej osmozy USTM RO Silver Lublin

Kuchenne, pod zlewowe filtry odwróconej osmozy występują w wersji „podstawowej” ze zbiornikiem do magazynowania wody z odwróconej osmozy oraz w wersji bez zbiornikowej z pompą, dzięki czemu woda przygotowywana jest na bieżąco z większą wydajnością.

Kuchenny filtr odwróconej osmozy – bez zbiornikowy

Kompaktowe filtry odwróconej osmozy bez zbiornika zajmują mniej miejsca, niż podstawowe filtry wody ze zbiornikiem, m.in. ze względu na inne rozwiązanie technologiczne oraz brak zbiornika na wodę. Całość jest zamknięta w estetycznej obudowie. Woda z tego filtra jest przygotowywana na bieżąco oraz wydajność filtra jest większa.

W tym przypadku potrzebny jest dostęp do energii elektrycznej w celu zasilenia urządzenia (pompy wody i sterownika).

Filtry kuchenne odwróconej osmozy bez zbiornika charakteryzują się mniejszym odrzutem wody do kanalizacji niż filtry do wody ze zbiornikiem. Często są to wartości około 1:1 wody filtrowanej do wody z zanieczyszczeniami odprowadzonej do kanalizacji.

Kuchenny filtr odwróconej osmozy ze zbiornikiem

Te filtry wody występują w kilku wariantach, w zależności od ilość stopni filtracji. Podstawowe filtry odwróconej osmozy RO3 (3 stopnie filtracji), po filtry odwróconej osmozy RO10 (10 stopni filtracji). Dodatkowo mogą być wyposażone w pompę wody i/lub lampę UV.

W przypadku filtrów odwróconej osmozy ze zbiornikiem stosunek wody filtrowanej do wody odprowadzonej do kanalizacji bywa 1:4, 1:6, a nawet więcej w zależności od ciśnienia wody w instalacji wodnej. Prezentują się trochę mniej estetycznie ze względu na swoją budowę oraz podłączenia przewodów.

Za to ich atutem jest to, że (w zależności od wersji) są tańsze w zakupie od kompaktowych filtrów bez zbiornikowych oraz jeśli w instalacji zimnej wody jest odpowiednie ciśnienie wody, filtry te nie wymagają zasilenia elektrycznego.

W przypadku, gdy w instalacji wodnej jest niższe, niewystarczające ciśnienie wody stosuje się dodatkową pompę wody, która ma za zadanie podniesienie ciśnienia wody w celu zagwarantowania odpowiednich warunków do poprawnej filtracji wody.

Montaż filtra wody odwróconej osmozy

Kuchenne filtry odwróconej osmozy najczęściej montowane są w szafce pod zlewem. W przypadku braku miejsca w szafce, filtr do wody można zamontować w innej szafce z wolnym miejscem, które pomieści urządzenie. Będzie się to wiązało z koniecznością wydłużenia przewodów wodnych. W przypadku kompaktowych, bez zbiornikowych filtrów odwróconej osmozy oraz filtrów ze zbiornikiem wyposażonych w pompę należy przewidzieć w okolicy ich montażu gniazdko elektryczne (do ok. 1,5-2,0 m).

Przefiltrowana woda pobierana jest poprzez akcesoryjny kranik, który jest w zestawie. W większości przypadków kran występuje w wersji chromowanej (standard) i czarnej (opcja za dopłatą). Montaż kranu odbywa się poprzez wywiercenie 1-2 otworów (w zależności od rodzaju baterii) w blacie kuchennym w okolicy zlewu.

Baterie kuchenne trójdrożne i czterodrożne do wody filtrowanej

Jest możliwość zastosowania akcesoryjnej, specjalnej baterii zlewowej, trójdrożnej lub czterodrożnej.

W zależności od wersji, ten rodzaj baterii kuchennych umożliwia sterowanie i pobieranie za pomocą jednego kranu trzech lub czterech rodzajów wody:

  • zimnej wody
  • ciepłej wody użytkowej
  • wody filtrowanej z odwróconej osmozy
  • wody filtrowanej po wkładzie filtracyjnym wstępnym i filtrze węglowym lub z odwróconej osmozy po wkładzie mineralizującym

Niestety wiąże się to z dodatkowym kosztem zakupu i wymiany baterii zlewowej. Z tego powodu warto rozważyć to rozwiązanie przy wymianie starej baterii zlewowej na nową lub przed montażem baterii zlewowej w nowej kuchni.

Uzdatnianie wody w branży stomatologicznej, medycznej i beauty.

Filtry odwróconej osmozy w branży stomatologicznej są stosowane głownie do zasilania unitów dentystycznych, a także do urządzeń służących do sterylizacji narzędzi – autoklawów.

Dzięki zasileniu unitu stomatologicznego wodą z filtra odwróconej osmozy zabezpieczamy urządzenie przed znaczną liczbą kosztownych awarii (elektrozawory, membrany). Poza tym ograniczamy możliwość wystąpienia rozwoju mikroorganizmów wewnątrz urządzenia, które mogłyby rozprzestrzeniać się w pomieszczeniu za pomocą aerozolu wodno-powietrznego generowanego podczas pracy urządzenia stomatologicznego.

https://animalab.pl/sterylizator-parowy-kronos-6-l-autoklaw-klasy-b
Autoclave Kronos 6b

Autoklawy są to bardzo ważne, specjalistyczne urządzenia mogą być wykorzystywane w różnych branżach. Służą do sterylizacji narzędzi i materiałów w celu całkowitego wyjałowienia umieszczonych w nim przedmiotów.

Woda używana do autoklawu musi być wysokiej jakości i czystości, pozbawiona wszelkich soli i minerałów. Do tego celu świetnie sprawdzi się woda uzyskana z filtra odwróconej osmozy, która jest rekomendowana do użycia w autoklawach.

Woda stosowana w autoklawach, zgodnie z wymaganiami większości producentów, powinna mieć przewodność nie większą niż 10-15 microsiemensów.

Przemysłowe systemy odwróconej osmozy

Przemysłowa odwrócona osmoza to zaawansowany system filtracji, który skutecznie usuwa zanieczyszczenia, metale ciężkie i inne szkodliwe substancje z wody. Dzięki wysokiej wydajności i niezawodności, systemy te są idealne do zastosowań w dużych zakładach przemysłowych, zapewniając czystą i bezpieczną wodę dla różnych procesów technologicznych.

Zapraszamy do kontaktu.