Dlaczego badanie wody z własnego ujęcia jest tak ważne?
5 powodów dlaczego warto zbadać wodę.
Warto zbadać wodę ze studni, zwłaszcza jeśli planujesz jej używać do celów spożywczych, czy użytkowych lub planujesz montaż stacji uzdatniania wody w swoim budynku, który zasilany jest wodą z własnego ujęcia (studni).
Oto kilka powodów, dlaczego warto badać regularnie wodę ze studni:
1. Bezpieczeństwo zdrowotne
Woda ze studni może zawierać różnego rodzaju zanieczyszczenia mikrobiologiczne (bakterie, wirusy, grzyby) oraz chemiczne (metale ciężkie, pestycydy, azotany). Regularne badanie wody pozwala upewnić się, że nie stanowi ona zagrożenia dla zdrowia. Zaleca się przynajmniej raz w roku przeprowadzić badania wody.
2. Ochrona instalacji wodnej
Zanieczyszczona woda może prowadzić do korozji rur, zatykania systemów filtracyjnych oraz uszkodzenia urządzeń AGD. Badanie wody pomaga dobrać odpowiednie stację uzdatniania wody, która zabezpieczy instalacje.
3. Poprawa smaku i zapachu wody
Niektóre zanieczyszczenia mogą wpływać na smak i zapach wody. Dzięki badaniu można zidentyfikować te problemy i odpowiednio je zniwelować uzdatniając wodę na wejściu do budynku.
4. Świadomość twardości wody
Woda ze studni może być bardzo twarda, co wpływa na jej użytkowanie w gospodarstwie domowym. Badanie twardości wody pomoże w doborze odpowiedniego zmiękczacza wody, co może poprawić wydajność detergentów i dbałość o sprzęty AGD.
5. Spełnienie wymogów prawnych
W niektórych przypadkach, badanie wody ze studni może być wymagane przez przepisy prawne, zwłaszcza jeśli studnia jest wykorzystywana do zaopatrzenia w wodę publicznych instytucji.
Regularne badanie wody ze studni pozwala na bieżąco monitorować jej jakość i podejmować odpowiednie działania w przypadku wykrycia zanieczyszczeń. To inwestycja w zdrowie i bezpieczeństwo Twoje oraz Twojej rodziny.
Badanie wody oraz przygotowanie próbki wody do badania wody
Badanie wody ze studni jest bardzo ważne, aby upewnić się, że jest ona m.in. bezpieczna do spożycia oraz mieć wstępne dane jeżeli zajdzie taka konieczność lub potrzeba do ewentualnego doboru systemu uzdatniania wody, czy podstaw doboru układu hydraulicznego instalacji wodnej w budynku.
1. Kiedy zlecić badanie wody?
Badanie należy zlecić, gdy woda zmienia swój smak, zapach, barwę lub mętność. Warto również regularnie kontrolować jakość wody, zwłaszcza jeśli studnia nie była długo wykorzystywana. W takim przypadku należy zacząć od porządnego przepłukania studni oraz najlepiej skontaktować się ze specjalistą od uzdatniania wody.
W przypadku nowej studni również należy ją w pierwszej kolejności ją zbadać. Na podstawie wyników z badania wody będzie można określić, czy jest potrzeba jej uzdatniania oraz dobrać odpowiedni układ hydrauliczny; z najbardziej popularnych hydrofor przeponowy, inwerter pompy z małym zbiornikiem przeponowym, czy w przypadku wyższej zawartości m.in. żelaza i manganu w wodzie studziennej hydrofor ocynkowany z osprzętem dodatkowym oraz system uzdatniania wody.
2. Jak przygotować próbkę wody?
Próbka wody powinna być pobrana z kranu bez dodatkowych akcesoriów, takich jak perlatory czy przedłużki. Gdy instalacja wodna jest wyposażona w filtr wstępny siatkowy/piankowy należy próbkę wody pobrać z przed filtra.
Do analizy fizykochemicznej należy użyć np. 1,5L butelki po wodzie źródlanej, niegazowanej. Należy odkręcić punkt poboru zimnej wody, upuścić z instalacji część wody, a następnie przygotowaną butelkę napełnić do pełna bez pozostawienia powietrza w butelce. Tak pobraną próbkę wody (butelkę z wodą) należy zawieźć do badania w możliwie najkrótszym czasie oraz nie narażać butelki na działanie promieni słonecznych i potencjalne nagrzewanie wody.
Do analizy mikrobiologicznej zasady poboru próbki wody do badania są podobne z tą różnicą, że wodę pobiera się do sterylnej butelki, którą należy kupić (koszt ok. 10 zł) w laboratorium.
Najlepiej na samym początki udać się do laboratorium po butelkę sterylną potrzebną do pobrania próbki wody do analizy bakteriologicznej oraz dokładną instrukcje odnośnie przygotowaniu wody do badania. Następnie należy w domu pobrać dwie próbki wody, jedna do analizy fizykochemicznej oraz druga do analizy mikrobiologicznej i wtedy za jednym razem zawieźć do badania obie próbki pobranej wody.
3. Gdzie zbadać wodę?
Można zlecić badanie w lokalnych laboratoriach, takich jak Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna lub prywatne laboratoria akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji.
4. Ceny i terminy realizacji badania wody
Ceny badań mogą się różnić w zależności od zakresu analizy i laboratorium.
Czas oczekiwania na wyniki z badania wody to przeważnie do 14 dni od pozostawienia próbki w laboratorium, najczęściej około 7 dni.
Warto skontaktować się z wybraną placówką, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat kosztów i dostępności terminów.
Regularne badanie wody ze studni pomoże zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne i utrzymać instalacje w dobrym stanie.
Badanie wody do doboru stacji uzdatniania wody
Gdy budynek zasilany jest w wodę z sieci wodociągowej i nie występuje nic niepokojącego, wystarczy przeprowadzić proste badanie w celu określenia twardości wody przy użyciu testera kropelkowego twardości wody.
W przypadku budynków zasilanych w wodę z własnego ujęcia (ze studni) do doboru odpowiedniej stacji uzdatniania wody należy zbadać dokładnie wodę.
W pierwszej kolejności najlepiej zrobić „test szklanki”. Polega on na napełnieniu szklanki wodą ze studni po procesie płukania studni i jej powąchaniu w celu określenia jej zapachu. Czy woda ma neutralny zapach, czy występują jakieś zapachy „ziemne, bagienne” lub „zgniłych jaj” (siarkowodór). W przypadku wystąpienia zapachu siarkowodoru w pobranej wodzie należy szklankę z wodą powąchać drugi raz po ok. 30s od jej napełnienia i określić, czy intensywność zapachu zmalała.
Kolejnym krokiem jest określenie, czy pobrana woda jest klarowna.
Więcej informacji o uzdatnianiu wody dostępne jest w zakładce stacja uzdatniania wody Lublin.
Jeżeli przygotowana próbka wody jest bez zapachu i nie jest mętna, zabarwiona, jest klarowna, należy zbadać następujące parametry wody:
W przypadku analizy fizykochemicznej:
- pH
- stężenie manganu
- stężenie żelaza ogólnego
- sumaryczna zawartość magnezu i wapnia (twardość ogólna)
- azotany
- jon amonu
- utlenialność
- zapach
W przypadku analizy bakteriologicznej:
- ogólna liczba mikroorganizmów w 22 oC
- liczba bakterii grupy coli
- liczba Escherichia coli
- liczba enterokoków kałowych
Badanie wody ze studni Lublin. Gdzie zbadać wodę w Lublinie?
W Lublinie można przeprowadzić badania jakości wody w kilku miejscach:
1. Lubelska Spółdzielnia Usług Mleczarskich – oferuje wysoki poziom usług i szybkie terminy realizacji badań wody.
Kontakt: ul. Probostwo 4, telefon: 81 747 79 203.
2. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie – oferuje badania fizykochemiczne i mikrobiologiczne wody. Można zlecić analizy kompleksowe lub poszczególnych aspektów, takich jak fizykochemiczne, mikrobiologiczne czy twardość wody.
Kontakt: ul. Pielęgniarek 5, telefon: 22 250 01 15.
3. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie – również oferuje badania fizykochemiczne i mikrobiologiczne wody. Można zlecić analizy zgodnie z obowiązującym cennikiem PSSE2.
Kontakt: ul. Uniwersytecka 12, telefon: 81 47 87 116.
Ceny badań mogą się różnić w zależności od zakresu i złożoności zlecenia.