Problem z twardą wodą? Rozwiązaniem jest montaż stacji uzdatniania wody Lublin

Uporczywe osady na przyborach i armaturze sanitarnej to tylko przykładowe skutki twardej wody. W takim przypadku warto zdecydować się na montaż stacji uzdatniania wody. Lublin jest miastem, które pobiera wodę z ujęć głębinowych charakteryzujących się wyższą twardością wody, niż w przypadku miast czerpiących wodę z ujęć powierzchniowych (np. Warszawa). Przez co problem z twardą wodą na tym obszarze jest dość popularny.

Coraz więcej wspólnot mieszkaniowych, w szczególności w nowych blokach oraz deweloperów decyduje się na wyposażenie budynku w system uzdatniania wody, a konkretnie zmiękczacze wody.


Z czego składa się stacja uzdatniania wody – zmiękczacz wody

  • butli zasypanej złożem żywicznym jonowymiennym
  • głowicy sterującej
  • pojemnika na sól w tabletkach
  • „studni” z zaworem pływakowym solanki
  • kompaktowej obudowy – mniejsze zmiękczacze
Zasada działania zmiękczacza wody


Każda stacja uzdatniania wody musi być zabezpieczona przed zanieczyszczeniami stałymi, poprzez zamontowany filtr mechaniczny przed urządzeniem zmiękczającym. Zmiękczacze wody usuwają m.in. jony wapnia oraz magnezu z wody i zastępują je jonami sodu. Proces ten odbywa się na złożu żywicznym jonowymiennym z okresową regeneracja złoża przy użyciu solanki. Za wszystkie przeprowadzane procesy odpowiedzialna jest zamontowana głowica sterująca stacji uzdatniania wody, która może działać w oparciu o sterowanie czasowe, objętościowe, czasowo – objętościowe, zaś sama woda po procesie zmiękczania, jest zmiękczona do „0”.
Ze względów m.in. wymogów sanitarnych należy wyposażyć instalacje wody miękkiej w zawór podmieszania wody twardej, surowej. Celem tego jest osiągnięcia odpowiedniej twardości resztkowej, końcowej w całej instalacji wodnej (m.in. 60 mg CaCo3/L).

Zmiękczona woda przynosi korzyści zabezpieczając przed kamieniem:

  • instalację wodną i grzewczą
  • urządzenia przygotowujące ciepłą wodę użytkową (bojlery, podgrzewacze, termy)
  • przybory i armaturę sanitarną
  • urządzenia gospodarstwa domowego (pralka, zmywarka, ekspres do kawy, czajnik)

Ponadto miękka woda przyczynia się do wzmocnienia działania detergentów oraz pozwala na zmniejszenie ich zużycia. W porównaniu z twardą wodą, miękka woda wpływa korzystnie na skórę i włosy – nie przyczynia się do wysuszania i podrażniania.

Montaż stacji uzdatniania wody – Lublin

Jednym z ostatnich naszych zleceń był dobór i montaż zmiękczacza wody w budynku wielorodzinnym dla wspólnoty mieszkaniowej w Lublinie. Dobraliśmy stację uzdatniania wody firmy Klarwod składająca się z dwóch butli o pojemności złoża 200L każda. Zaś sterowanie procesem zmiękczania wody w systemie pracy ciągłej, naprzemiennej odpowiedzialna jest głowica sterująca amerykańskiej firmy Fleck (Twin Alternating).

Dzięki takiemu rozwiązaniu budynek jest zasilany ciągle miękką wodą bez przerw na regenerację złoża. W standardowym rozwiązaniu podczas regeneracji złoża, budynek zasilany jest wodą twardą wodociągową. Dlatego w standardowych urządzeniach proces regeneracji fabrycznie zaprogramowany jest w godzinach, w których istnieje najmniejsze ryzyko wystąpienia poboru wody (przeważnie regeneracja ustawiona jest na 2:00).
Od teraz mieszkańcy mogą czerpać korzyści ze stosowania miękkiej wody w budynku.

Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z montażu stacji uzdatniania wody – Lublin

Zapraszamy do kontaktu.

Obserwuj nas na